Lato, lato zostań z nami, czyli wakacje dzieci z "Przystanią"

W lutym 2012 r. minie już 15 lat odkąd Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Przystań” wpisało się w społeczny krajobraz Garwolina. Obecne wakacje dla osób związanych z ideą stowarzyszenia były niezwykle pracowite i twórcze.

Realizacja programu edukacyjno - przyrodniczego "Razem w Gajówce" edycja 2011 rok jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W sumie w czasie wakacji z „Przystanią” odpoczywało 103 dzieci na 4 dwutygodniowych turnusach w gajówce stowarzyszenia w Ewelinie. „Przystań” dla swoich wychowanków zorganizowała również 4 wycieczki jednodniowe, 1 trzydniową oraz wyjazd dla 23 osób na dwa tygodnie nad morze do Jastarni, gdzie gościł ich zaprzyjaźniony Ośrodek Duszpasterski ojca Konkola. Wszystko to udało się zrobić dzięki zaangażowaniu osób zdeterminowanych w osiąganiu wytyczonych sobie celów. W wyjeździe do Jastarni uczestniczyło dwóch opiekunów i troje rodziców. Dzieci oprócz kąpieli słonecznych miały możliwość zwiedzenia Gdańska, Helu i Juraty oraz wzięcia udziału w nietypowej wycieczce tramwajem wodnym do Sopotu.
Wypoczynek w Ewelinie to niezwykła przygoda łącznie dla 83 dzieci. Młodzi wychowankowie uczyli się bowiem samodzielności w kuchni, w najbliższym otoczeniu gajówki, na wyjazdach na basen do Miętnego i do pobliskich zakładów pracy. Na miejscu mieli też zajęcia warsztatowe z przyrody, plastyki i socjoterapii oraz gościli pracowników policji, straży pożarnej i sanepidu. Nie brakowało również gier i zabaw sportowych oraz wycieczek rowerowych. Niewątpliwym przeżyciem był też wyjazd na koncert do Kościoła św. Andrzeja Boboli w Warszawie z okazji 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W czasie trwania wakacji odbyły się również cztery jednodniowe wycieczki do Łodzi i Łęczycy, Warszawy, Kazimierza i Nałęczowa oraz do Sandomierza. Niezwykły był też trzydniowy wyjazd szlakiem polskiej wielokulturowości na Podlasie i Mazury. To tu dzieci nierzadko po raz pierwszy w życiu zobaczyły meczet, synagogę i cerkiew. Gościły bowiem w takich miejscach jak znane z kultury islamskiej Bohoniki, Tykocin i Sejny kojarzone z synagogami oraz Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej, gdzie do dziś stoi piękny prawosławny klasztor bazylianów i cerkiew. Wśród atrakcji przyrodniczych, które zobaczyły dzieci wymienić należy jedyną w Polsce europejska wioskę bocianów oraz wizytę w rzadko spotykanym w Polsce „silvarium” mieszczącym się w Poczopku w Nadleśnictwie Krynki. Nie obyło się również bez wizyty w pałacu Branickich w Białymstoku, rejsu statkiem do zespołu klasztornego kamedułów w Wigrach oraz smakowaniu regionalnych kartaczy i kiszki ziemniaczanej.
To wszystko mogło zaistnieć dzięki wielu osobom o gorącym sercu. W szczególności należy tu podziękować: p. Elżbiecie Głodek, która kierowała wycieczkami do Warszawy, Kazimierza Dolnego i Sandomierza, p. Małgorzacie Cieślańskiej odpowiedzialnej za wyjazd do Łodzi i p. Danucie Siwak realizującej w praktyce założenia programowe trzydniowego wyjazdu na Podlasie oraz wielu opiekunom, wychowawcom i trenerom, którzy nierzadko swój czas poświęcali pracy z dziećmi i młodzieży. W sfinansowaniu całości tego kosztownego przedsięwzięcia pomogło Kuratorium Oświaty w Siedlcach, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO), Urząd Miasta w Garwolinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miejski i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz zawsze o nas pamiętający miejscowi dobroczyńcy, którzy pragną aby radość, zapomnienie o kłopotach, spokój i uśmiech towarzyszył dzieciom z „Przystani”.
W tym miejscu aż cisną się na usta słowa iż „ przyroda, czas i cierpliwość to trzech największych lekarzy” zwłaszcza w odniesieniu do dzieci, którymi opiekuje się „Przystań”. Serdecznie dziękujemy.

"Realizacja programu edukacyjnego - "Razem w gajówce" - edycja 2011 dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 20 000 zł."


  

  

  

  

  

<< Powrót



© 2007 SPD w Garwolinie
Strona wykonana przez twórców portalu www.grajdol.pl