XI FESTIWAL PRZYRODY


„Odkrywali tajemnice przyrody”

W dniu 3 października 2015 r. w gajówce w Ewelinie odbył się XI Festiwal Przyrody pod hasłem „Tajemnice przyrody”, organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie. Festiwalowi patronowało Nadleśnictwa Garwolin , które reprezentowała p. Przydacz Katarzyna i przewodniczyła Komisji Konkursowej, a także pokazała dzieciom wspaniałą wystawę trofeów myśliwskich. Pytania konkursowe przygotowała p. Hanna Dondzbach, pokazy doświadczeń p. Małgorzata Gałązka.
Na festiwal przyjechało 51 dzieci i 11 wychowawców i Członków Stowarzyszenia. W konkursie wzięło udział 24 dzieci. Było to 8 drużyn 3 osobowych w których 12 dzieci to wychowankowie świetlicy „Przystań i 12 dzieci z zaprzyjaźnionych ze świetlicą szkół.
Zawodnicy mieli bardzo dużą wiedzę na temat flory i fauny a także prawidłowo rozpoznawali tropy zwierząt . Rywalizacja była bardzo wyrównana. I miejsce „Przystań nr 3”:
Julia Wilczek, Aleksandra Brzeźnicka, Karolina Kajdanowicz
po dwóch dogrywkach II miejsce Szkoła Podstawowa w Rębkowie :
Weronika Kozłowska, Katarzyna Głowala, Karolina Zielińska,
III miejsce Szkoła Podstawowa Nr. 1:
Piotr Wojewoda, Piotr Mikulski, Natalia Mętrak.
Nagrody w postaci albumów przyrodniczych, lornetek, kompasów i plecaków wycieczkowych oraz gadżetów ufundowało Nadleśnictwo i Stowarzyszenie.
Podczas festiwalu dzieci „odkrywały” tajemnice przyrody: badały oddziaływanie magnetyczne, przewodnictwo prądu w różnych materiałach, napięcie powierzchniowe wody i rozpuszczalność niektórych substancji.
Poznali właściwości powietrza, sposoby wykrywania dwutlenku węgla w powietrzu. Wykorzystując właściwości ciepłego powietrza, z torebek po herbacie odpalali mini rakiety i obserwowali wybuchy wulkanów w szklance wody.
Po obiedzie dzieci zabawiały się puszczaniem latawców i mydlanych baniek. Festiwal zakończono przy ognisku pieczeniem kiełbasek i dzieleniem się wrażeniami.
Odbyła się też prezentacja wierszy napisanych przez dzieci o przyrodzie Ewelińskiej. Komisja wyróżniła wiersz napisany przez wychowanków świetlicy „Przystań nr 2”

Wiersz.

W lesie obok Ewelina,
Lista zwierząt się zaczyna.
Lis, co mieszka w swojej norze,
i ci buty wynieść może.
Dzięcioł, który robi stuk,
lecząc rano drzewo buk.
Dziki, które całym stadem,
zjeść w gajówce coś są rade.
Widać także wiewióreczki,
co zbierają tu orzeszki.
Rankiem, też przykica zając,
całe stado sprowadzając.
Krety też Ewelin lubią,
kretowiskiem swym się chlubią.
Lipy piękny zapach dają,
pszczoły do nas przybywają.
Mrówki cale korytarze,
wprost pod tują dają w darze.
Widzieliśmy też szerszenie,
lubią słonce, a nie cienie.
Te rośliny i zwierzęta niechaj każdy zapamięta.
  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

<< Powrót© 2007 SPD w Garwolinie
Strona wykonana przez twórców portalu www.grajdol.pl